Plac manewrowy zarówno podczas kursu jak i egzaminu na prawo jazdy spędza wielu osobom sen z powiek. Poprzez stres wywołany egzaminem wiele osób kończy swój egzamin już na placu manewrowym. Egzamin na prawo jazdy kat A na placu manewrowym stawia przed nami szereg zadań, które należy poprawnie wykonać aby wyjechać na miasto.

Prawo jazdy kat A – plac manewrowy – co nas czeka?

Pierwszym zadaniem jakie zostanie nam postawione to sprawdzenie czy nasz pojazd jest sprawny technicznie i czy nadaje się do jazdy. Z zestawu losujemy 2 pytania które obejmują zakresy takie jak:

  • Sprawdzenie poziomu oleju w silniku/ płynu hamulcowego
  • Sprawdzenie działania :
    sygnału dźwiękowego
    kierunkowskazów
  • Sprawdzenie działania świateł pozycyjnych oraz postojowych/ świateł mijania/ drogowych/ hamowania STOP.

Po poprawnym wykonaniu wyżej wymienionych zadań musimy sprawdzić jeszcze stan łańcucha oraz zdjąć pojazd z podpórki i bez użycia silnika przemieścić go o 5 metrów i na końcu postawić z powrotem na podpórce. Po wykonaniu zadań należy przygotować się do jazdy poprzez założenie kasku i kamizelki z literą „L” wsiąść na motocykl i włączyć niezbędne światła.

Prawo jazdy kat A – plac manewrowy – kolejne zadanie.

Po sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu czeka nas trudniejsze zadanie jakim jest ruszenie z miejsca do przodu na wzniesieniu identycznie jak na egzaminie na prawo jazdy kat. B. Niezaliczenie spowoduje fakt, gdy nasz silnik zgaśnie lub motocykl cofnie się więcej niż 20 cm do tyłu. Następnie czeka na nas slalom i ósemka. Musimy przejechać dwukrotnie pomiędzy pachołkami, których jest pięć. Kolejno pięciokrotnie należy przejechać po łukach w kształcie cyfry 8 nie używając nóg do podpierania, a także najeżdżania na linie czy potrącania pachołków. Egzaminatorzy zwracają również uwagę na to czy upewniliśmy się co do możliwości skrętu.

Prawo jazdy kat A – plac manewrowy – jak się przygotować?

Egzamin na prawo jazdy każdej kategorii to duży stres dla każdego z nas. Najważniejsze to próbować się nie stresować i maksymalnie wyluzować przed egzaminem. Dzień przed wypocząć i najlepiej umówić się na ostatnią godzinę jazd z instruktorem bezpośrednio przed egzaminem. Najważniejsze jest podejście więc każdemu którzy są w trakcie lub przymierzają się do zdawania egzaminu kat A życzymy powodzenia.

Sprawdź również: