Egzamin na prawo jazdy kategorii A – krok po kroku.

Zdobycie prawa jazdy kategorii A musimy zacząć od zapisu do szkoły jazdy. Po zakończeniu kursu teoretycznego oraz praktycznego czeka nas egzamin wewnętrzny. Po jego zaliczeniu jedyne co stoi nam na drodze do otrzymania dokumentu to egzamin Państwowy. Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Teoria.

Część teoretyczna egzaminu składa się z 32 pytań. 20 z nich obejmuje zakres z wiedzy podstawowej, natomiast 12 pozostały to wiedza specjalistyczna. Aby zakończyć egzamin wynikiem pozytywnym należy uzyskać minimalną liczbę 68 punktów. Na zdanie egzaminu mamy 25 minut.

Plac manewrowy.

Po zakończeniu części teoretycznej mamy możliwość podjęcia próby zaliczenia placu manewrowego. Należy pamiętać, że musimy posiadać odpowiedni strój tj. wiązane obuwie na płaskiej podeszwie, spodnie z długimi nogawkami, kurtkę z długimi rękawami zapinaną najlepiej na suwak oraz rękawicę które zakryją całe dłonie. Resztę niezbędnych rzeczy zapewnia nam WORD. Pierwszym zadaniem jest przygotowanie się do jazdy, czyli krótko mówiąc oględziny pojazdu czy wszystko jest sprawne oraz czy jest odpowiedni poziom płynów oraz czy światła działają. Na oględziny każdy powinien poświęcić do 5 minut. Następnie musimy przemieścić motocykl na stanowisku w kształcie litery T na unieruchomionym silniku. Następnie czeka nas slalom w którym to musimy pięciokrotnie przejechać po łukach w kształcie cyfry 8. Trzecie zadanie to slalom pomiędzy 5 słupkami. Potem slalom szybko, omijanie przeszkód ustawionych blisko siebie trzech pachołków. Na koniec należy ruszyć z miejsca na wzniesieniu i wykazać się umiejętnościami poprawnego hamowania.

Ruch drogowy.

Kiedy zaliczymy plac manewrowy, czeka nas ostatnie zadanie związane z jazdą w ruchu drogowym. Ten element egzaminu powinien trwać minimum 25 minut. Egzaminator który jedzie za nami samochodem osobowym decyduje o przebiegu trasy, a także o zadaniach które będziemy musieli wykonać. Jazda powinna być płynna, a prędkość odpowiednia. Jeśli wykonamy wszystkie zadania to otrzymamy pozytywny wynik egzaminu i po kilku tygodniach otrzymamy nasze wymarzone prawo jazdy kategorii A.

Sprawdź również: