Parkowanie przysparza wielu kierowcom spore problemy. Pada więc pytanie jak poprawnie parkować? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części artykułu.

Jak poprawnie parkować? – parkowanie prostopadłe przodem.

Parkowanie prostopadłe z reguły każdy z nas wykonuje najczęściej. Na parkingach pod dużymi sklepami czy galeriami handlowymi w większości znajdują się miejsca do parkowania prostopadłego. Wielu doświadczonych instruktorów zna tajniki, które pozwalają zaparkować samochodem prostopadle bez żadnych poprawek. Jedna z najbardziej znanych metod to sposób aby podczas parkowania po prawej stronie przodem kierownicę skręcać do oporu. Należy tak postępować do momentu gdy przekroczymy obrys samochodu obok którego chcemy zaparkować prawym lusterkiem. Następnie należy odkręcić kierownicę gdy nasz samochód ustawia się już na równi z innymi samochodami na miejscach parkingowych obok nas. To samo dotyczy się parkowania przodem po lewej stronie, jednakże należy wykonać owe czynności patrząc na lewe lusterko.

Jak poprawnie parkować? – parkowanie prostopadłe tyłem.

Na egzaminie na prawo jazdy rzadko egzaminator każe nam parkować prostopadle tyłem. Jednakże, warto to umieć, gdyż jest to o wiele prostsza metoda w szczególności na ciasnych parkingach. Przy wyjeździe z parkingu również jest nam o wiele łatwiej. Parkowanie to rozpoczynamy gdy w tylnej szybie zobaczymy środek samochody obok którego parkujemy. Następnie skręcamy kierownicę do oporu, a koła prostujemy wtedy gdy widzimy, że nasz samochód ustawia się równo z samochodami na miejscach obok.

Jak poprawnie parkować? – parkowanie równoległe tyłem.

Wbrew pozorom parkowanie równoległe tyłem jest prostsze niż parkowanie prostopadłe. Jeśli nie wyczuliśmy jeszcze dobrze nowego samochodu to na pewno łatwiej będzie nam zaparkować równolegle. Manewr takiego parkowania rozpoczynamy od podjechania na możliwie najbliższa odległość od samochodu za którym zamierzamy zaparkować. Kiedy już to wykonamy to kręcimy kierownicą analogicznie w prawo lub w lewo. Kiedy zobaczymy kraniec tylnej szyby samochodu który jest zaparkowany za nami rozpoczynamy kręcenie kierownicą w odpowiednią stronę. Gdy w lusterku zobaczymy całą maskę lub bagażnik samochodu prostujemy koła. Wjeżdzamy  na parking do momentu gdy widzimy, że przód naszego auta jest w jednej linii z samochodem przed nami. Warto zwrócić uwagę na równanie do krawężnika, gdyż jest to najpewniejszy sposób na zaparkowanie prosto.

Jak poprawnie parkować? – czy to aż takie trudne?

Może się wydawać , że parkowanie samochodu jest dość trudne, jednakże w rzeczywistości wystarczy nabyć odpowiednie nawyki i będzie to dla nas jak zakładanie butów. Należy pamiętać aby zawsze obserwować otoczenie i włączać kierunkowskazy. Jeśli zaparkowaliśmy krzywo nie należy się przejmować tylko poprawiać do skutku.

Sprawdź również: