Utrata prawa jazdy co roku dotyczy wielu kierowców. Najczęstszym powodem utraty prawa jazdy jest przekroczenie prędkości. Zaraz po szybkiej jeździe klasyfikuje się przewożenie pasażerów ponad liczbowych oraz jazda pod wpływem alkoholu. Za co można stracić prawo jazdy i na jaki okres czasu? Sprawdźmy!
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące?
Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym – Za szybką jazdę policja zatrzymuje nasze prawo jazdy na 3 miesiące. Dodatkowo otrzymamy również mandat karny w przedziale 400-500 zł oraz 10 punktów karnych. Od 1 lipca 2020 roku policja otrzyma kompetencje do zabrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości również poza terenem zabudowanym.
Przewóz większej ilości pasażerów niż pozwala na to informacja w dowodzie rejestracyjnym pojazdu- W dowodzie rejestracyjnym pojazdu każdego z nas możemy znaleźć informacje na temat maksymalnej liczby pasażerów. W przypadku gdy przewozimy więcej osób istnieje ryzyko mandatu w wysokości 100 zł oraz 1 punktu karnego za każdą ponad liczbową osobę na pokładzie naszego samochodu. Strata prawa jazdy grozi nam jedynie, jeśli przewozimy minimum trzy osoby za dużo.
Za co można stracić prawo jazdy na rok?
Zatrzymanie naszego prawa jazdy na minimum rok, a nawet na dziesięć lat grozi w sytuacji, gdy popełnimy przestępstwo. W takim przypadku utrata przez nas prawa jazdy jest używana jako środek karny. Określa to art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego.
W sytuacji prowadzenia pojazdu pomimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z powodu wykroczenia, możemy zostać ukarani zakazem prowadzenia oraz utratą prawa jazdy na rok ( minimum w tym przypadku to sześć miesięcy, a maksimum to trzy lata).
Utrata prawa jazdy na 3 lata i dłużej.
Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu – Jeśli podczas kontroli drogowej stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila to grozi nam zakaz jazdy samochodem od 6 miesięcy do 3 lat ponieważ popełniamy wykroczenie. W przypadku stężenia powyżej 0,5 promila możemy utracić prawo jazdy od 1 roku do 15 lat. Policjant ma również prawo do zatrzymania prawa jazdy jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że kierujemy pojazdem po środku o działaniu podobnym do alkoholu. Mówi o tym Art. 135 ust.1 pkt 1 lit . ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Ucieczka kierowcy, który spowodował wypadek z miejsca zdarzenia – Jeśli zdecydujemy się pod wpływem emocji na ucieczkę z miejsca zdarzenia istnieje możliwość utraty prawa jazdy na minimum 3 lata.
Utrata prawa jazdy – punkty karne.
Prawo jazdy możemy również utracić za przekroczenie maksymalnej liczby punktów karnych w czasie roku od pierwszego wykroczenia. W przypadku młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok maksymalna liczba punktów to 20. Kierowcy z dłuższym stażem posiadają limit 24 punktów karnych.
Sprawdź również:
Facebook.
Dowiedz się więcej o naszych kursach.
Zostaw komentarz