Jak przygotować samochód na zimę? Każdego roku gdy nadchodzi zima, posiadacze samochodów maja niełatwe zadanie przygotowania pojazdu do niesprzyjających warunków atmosferycznych. Lista rzeczy które należy przygotować jest długa, dlatego każdy z nas powinien sprawdzić najważniejsze elementy. W dalszej części przedstawimy wskazówki, które każdemu z nas przydadzą się przed nadchodząca zima.

Jak przygotować samochód na zimę? – opony

Opony zimowe należy założyć przed pierwszymi opadami śniegu. Warto się zastanowić czy warto oszczędzać przy wyborze opon. Oczywiście te ze średniej półki również są dobre, jednak wszystko zależy od marki naszego auta oraz tras jakie nim pokonujemy. Niezależnie od tego jakie opony wybierzemy pamiętajmy, ze najważniejszy na drodze jest zdrowy rozsadek !

Jak przygotować samochód na zimę? – światła

W każdym samochodzie światła powinny być ustawione tak, aby dawać pełne oświetlenie drogi. Często z braku czasu zapominamy o tym ważnym elemencie i podczas jazdy po zmroku przepalone lub słabe światła stwarzają duże niebezpieczeństwo. Zima należy zwrócić na ten element szczególna uwagę, gdyż szybciej robi się ciemno. Jeśli samodzielnie nie potrafimy wymienić żarówek na nowe wystarczy udać się do któregokolwiek warsztatu. Koszty są niskie, a bezpieczeństwo będzie zachowane. Istotne jest również ustawienie świateł.

Jak przygotować samochód na zimę? – akumulator

Zima to czas kiedy wyeksploatowane już akumulatory zakańczają swój żywot. Warto przed zima sprawdzić stan akumulatora i ewentualnie wymienić go na nowy. Powinno to pomóc nam uniknąć sytuacji, gdy będziemy się spieszyć do pracy lub szkoły, a auto nie będzie chciało odpalić.

Jak przygotować samochód na zimę? – wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Widoczność w aucie zima jest bardzo ważna, dlatego przed zima dobrze jest wymienić wycieraczki jeśli są już zużyte. Pamiętać należy również o tym aby mieć w zbiorniczku zimowy płyn do spryskiwaczy oraz jego zapas. Bez płynu często nawet krótkie trasy po zabłoconych drogach to koszmar, gdyż nasza widoczność będzie znacznie ograniczona.

Jak przygotować samochód na zimę? – płyny

W ciągu całego roku, a przede wszystkim przed zima powinniśmy regularnie sprawdzać stan płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz płyn hamulcowy to najważniejsze płyny na które każdy kierowca powinien zwracać uwagę. Płyn hamulcowy powinniśmy zmieniać co dwa lata, jeśli chodzi o płyn chłodniczy to warto sprawdzić jego temperaturę zamarzania. Co do oleju silnikowego to zalecana jest wymiana raz na 12 miesięcy. Pamiętajmy aby w zimę częściej sprawdzać stan płynów!

Jak przygotować samochód na zimę? – uszczelki i zamki

Podczas zimy przymarzające zamki to zmora wielu kierowców. Aby tego uniknąć powinno się wysmarować uszczelki wazelina techniczna. Warto również zakonserwować zamki za pomocą preparatów zapobiegających zamarzaniu. W najgorszym wypadku zawsze powinniśmy być zaopatrzeni w odmrażacz, który może nas uratować w sytuacjach podbramkowych.

Jak przygotować samochód na zimę? – lakier i podwozie

Przed zimą warto zakonserwować lakier i podwozie. Sam lakier to nie problem wystarczy dobrze umyć auto i je zawoskować. Co do podwozia, jeśli sami nie potrafimy tego zrobić lub nie mamy warunków jest mnóstwo warsztatów które sic tym zajmują!

Sprawdz równiez: