Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy

O posiadaniu prawa jazdy myśli praktycznie każda osoba, która zbliża się do pełnoletności. Jednakże egzaminy państwowe weryfikują dokładnie kursantów i do tego powodują ogromny stres. Skutkiem tego jest wiele błędów które każdy popełnia podczas egzaminu.

Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy – plac manewrowy

Liczba błędów, które możemy popełnić na egzaminie na prawo jazdy jest ogromna. Już na samym początku zanim jeszcze ruszymy możemy zakończyć swój egzamin. Stres u wielu powoduje chwilowy zanik pamięci, a niestety pierwszym zadaniem jest sprawdzenie podzespołów, które znajdują się pod maską. Często również można zapomnieć o zapięciu pasów co również może zakończyć nasz egzamin. Według danych najwięcej błędów popełnianych jest właśnie na placu manewrowym. Najechanie czy potrącenie pachołka lub tyczki, nieumiejętność ruszania z miejsca do przodu na wzniesieniu oraz przejeżdżanie kołem po liniach na łuku to najczęstsze popełnianie błędy.

Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy – błędy podczas jazdy na mieście

Kiedy uda się już zaliczyć wszystkie postawione nam zadania na placu manewrowym czas na jazdę po mieście. Tutaj nasz egzamin może zostać przerwany przez egzaminatora w każdym momencie. Błędy nie wynikają jedynie z naszej znajomości prawa o ruchu drogowym, ale także z płynności jazdy oraz panowania nad pojazdem. Najczęstszymi błędami przez które zostaje przerwany egzamin są:

  • nieustąpienie pierwszeństwa
  • spowodowanie zagrożenia wypadkiem lub kolizją drogową
  • niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnych
  • wymuszenie pierwszeństwa

Pomimo popełnionych błędów możemy zdać egzamin. Są błędy, które możemy raz popełnić i kontynuować egzamin np. parkowanie. Jednakże przy rażących błędach egzaminator przerywa egzamin i ze skutkiem natychmiastowym otrzymuje wynik negatywny. Najważniejsze to się nie stresować i wykupić sobie jazdy w OSK przed samym egzaminem.

Jeśli chcecie poznać obszerniej najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy zapraszamy do artykułu tutaj.