Zmiana taryfikatora mandatów drogowych od 2022 roku

Zanosi się na zmiany w prawie drogowym – ostatnia nowelizacja prawa drogowego została przyjęta w sejmie. Zmienia się taryfikator ustalający wysokość mandatów karnych za wykroczenia drogowe, a także kilka innych kwestii.

Co to oznacza?
Podwyżki kar i wyższe mandaty. Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy będą musieli baczniej dostosowywać prędkość do przepisów na danym odcinku. Nowe regulacje prawa drogowego mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zmianę nawyków piratów drogowych.
Dane zebrane w systemie Yanosik wskazują informację o tym, że kierowcom bardzo często zdarza się jechać z prędkością o 20-30km/h wyższą, niż limit ustanowiony na danym odcinku. Jak mówi Julia Langa z Yanosik Autoplac – wyższe stawki mandatów mogą to zmienić.

O jakich podwyżkach mowa?

Dla przykładu przekroczenia prędkości o 30km/h – pierwotna ustawa przewidywała mandat w wysokości 1500zł. Pomysł ten jednak został odrzucony, a finalnie za takie przekroczenie prędkości, kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 800zł. Jeśli zostanie przyłapany po raz drugi w ciągu dwóch lat na tym samym wykroczeniu – będzie musiał wówczas zapłacić 1800zł. Aktualny taryfikator przewidywał karę za przekroczenie 31-40km/h – o wielkości 200-300zł.

Co jeszcze się zmieni?
• wyprzedzanie na zakazie – mandat 1000zł, w przypadku kolejnego popełnienia w ciągu roku – 2000zł
• za jazdę bez uprawnień – 1500zł mandatu, recydywa jw. – 3000zł
• wzrost maksymalnej kary, którą może nałożyć sąd na kierowce – zmieni się z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
• funkcjonariusz będzie mógł ukarać sprawcę na miejscu – maksymalnym mandatem do 5000zł, lub w przypadku wielu wykroczeń – do 6000zł

Zmiany w systemie punktów karnych

Dodatkowymi zmianami, które wejdą w życie od nowego roku – jest zmiana usuwania punktów karnych. Będą one usuwane z konta kierowcy dopiero po 2 latach, licząc od dnia opłacenia mandatu. Zmieni się również ilość punktów, które można otrzymać jednorazowo – z 10 na 15.

Dodatkową zmianą będą również zmienne warunki przyznawania stawki za OC, które będą uzależnione od liczby punktów karnych, które kierowca posiada.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, uważajmy na drodze, zarówno na siebie jak i na pozostałych uczestników ruchu.

Szkoła Jazdy w Warszawie – Ledwo Jadę, a po kursie jestem świetnym i odpowiedzialnym kierowcą.

Zapraszamy na zajęcia!

Sprawdź co u nas na Facebooku.

CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!

Jeśli chcesz dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy prawa jazdy skontaktuj się z nami – odpowiemy na każde pytanie!

KONTAKT