Według statystyk sporządzonych przez CEPiK, w 2019 roku w Polsce wydanych zostało ponad 240 tysięcy dokumentów prawa jazdy. Bez względu na to, czy dopiero przekroczyliśmy próg dorosłości, czy będąc już osobą 18+ decydujemy się na zdobycie prawa jazdy wiąże się to ze spełnieniem kilku kroków.
Od czego zacząć chcąc zdobyć prawo jazdy?

Prawo jazdy – krok 1

BADANIE LEKARSKIE
Prowadzenie pojazdów pozwala nam na wygodne przemieszczanie się. Posiadanie prawa jazdy wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. W związku z tym przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Podczas wizyty wykluczone zostają wszelkie przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Lekarzy orzeczników z pewnością znajdziesz w internecie.
Koszt wizyty wynosi 200 zł.

Prawo jazdy – krok 2

ZDJĘCIE
Twoje zdjęcie będzie niezbędne do wyrobienia dokumentu prawa jazdy. Nie wycinaj jednak swojej twarzy z ubiegłorocznego portretu rodzinnego. :) Zrób to profesjonalnie. Udając się do fotografa zaznacz w jakim celu wykonujesz zdjęcie. Dzięki temu będzie spełniało obowiązujące standardy i unikniesz kilkukrotnych wycieczek do urzędu…
Koszt ok. 30-40 zł.

Prawo jazdy – krok 3

PKK
Profil kandydata na kierowcę to dokument w formie elektronicznej, zawierający wszelkie informacje odnośnie Twojego prawa jazdy. Dzięki niemu zapiszesz się na kurs, czy odbierzesz prawo jazdy. Do wyrobienia PKK zabierz ze sobą wykonane wcześniej zdjęcie, orzeczenie lekarskie oraz dowód osobisty lub paszport. Udaj się do odpowiedniego dla twojego miejsca zameldowania Wydziału Komunikacji. W większości przypadków PKK jest wystawiany na miejscu, od ręki. Warto jednak zadbać o jego wyrobienie wcześniej, ponieważ jest niezbędny do rozpoczęcia kursu.
Koszt 0 zł.

A co jeśli…?

– jesteś osobą niepełnoletnią – udaj się z opiekunem,
– mieszkasz poza miejscem zameldowania – udaj się do najbliższego Wydziału Komunikacji [ w tym wypadku oczekiwanie na PKK może się wydłużyć].
– jesteś spoza granic Polski – weź ze sobą wizę, kartę stałego pobytu lub zaświadczenie o studiowaniu od co najmniej 6 miesięcy oraz dokument potwierdzający Twoje zamieszkanie np. w Warszawie. Jeśli Twoje dokumenty wymagają przetłumaczenia uczyń to wcześniej. [ w tym wypadku oczekiwanie na PKK może się wydłużyć].

Prawo jazdy – krok 4

KURS
Podstawowe formalności już załatwione, kolejnym krokiem jest rozpoczęcie kursu prawa jazdy. Kurs obejmuje zajęcia praktyczne oraz teoretyczne. Podczas jego trwania poznasz zasady oraz przepisy ruchu drogowego. Nauczysz się poruszać po placu manewrowym oraz w ruchu miejskim. Pytaj w razie wątpliwości o wszystkie niejasności. Słuchaj wskazówek instruktora i wynieś z kursu jak najwięcej!  Poszukaj Ośrodka Szkolenia Kierowców w Twoim mieście. Naszą szkołę LEDWO JADĘ znajdziecie na Warszawskim Żoliborzu. Zapraszamy wszystkich chętnych. Więcej informacji znajdziecie na naszym profilu na facebooku oraz na naszej stronie internetowej .
Koszt kursu dla kategorii B to ok. 1600 zł.

Prawo jazdy – krok 5

EGZAMIN
Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Każda z nich zwykle odbywa się w inny dzień. Czas oczekiwania na egzamin różni się w zależności od ośrodka WORD. Data jest ustalana indywidualnie dla każdej osoby. Egzamin teoretyczny odbywa się w ośrodku WORD. Zadania wykonywane są na komputerach, a wynik poznasz od razu. Egzamin praktyczny obejmuje zadania na placu manewrowym oraz jazdę po mieście. W tym przypadku również wynik znasz tuż po ukończeniu egzaminu.
Koszt egzaminu teoretycznego 30 zł.
Koszt egzaminu praktycznego 140 zł.

Prawo jazdy – krok 6

ODBIERZ PRAWO JAZDY
Egzamin teoretyczny
Egzamin praktyczny
Czas na odbiór upragnionego prawa jazdy!
Opłać w wydziale komunikacji dokument prawa jazdy. Czas po którym będzie gotowy do odbioru to zwykle od kilku do kilkunastu dni. Istnieje możliwość sprawdzenia statusu swojego dokumentu na stronie info-car.pl.
Koszt 100,50 zł 

W razie pojawiających się wątpliwości – pytaj.
Pamiętaj, bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Powodzenia i szerokiej drogi!  :)