Prawo jazdy kategoria A

Prawo jazdy kategoria A cieszy się dużym zainteresowaniem. Wielu z naszych kursantów zastanawia się która z kategorii A będzie odpowiednia oraz jakie warunki należy spełniać by uzyskać prawo jazdy kategoria A. W dzisiejszym artykule przekażemy podstawowe informację na temat prawa jazdy kategoria A.
Jaki jest ich podział? Jakie trzeba spełnić warunki aby je uzyskać?

Kategoria A – rodzaje.

AM

Możliwość uzyskania tej kategorii zaczyna się po ukończeniu 14 lat. Upoważnia do kierowania motorowerem rozumianym jako pojazd dwu-lub trójkołowy z silnikiem spalinowym o pojemności maksymalnej 50 cm3 lub wyposażonym w silnik elektryczny o maksymalnej mocy 4kW. Pojazdy te nie powinny osiągać prędkości większej niż 45 km/h. Ponadto może być to pojazd czterokołowy o masie do 350 kg i maksymalnej prędkości 45 km/h. Przystąpienie do egzaminu możliwe jest po ukończeniu 18 lat lub za pisemną zgodą opiekunów/rodziców.

A1

Wiek wymagany do uzyskania tej kategorii to 16 lat. Uprawnia ona do jazdy motocyklem o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3, motocyklem trójkołowym o mocy maksymalnej 15kW oraz pojazdami przypisanymi do kategorii AM.

A2

Wymagany wiek to 18 lat. Pozwala kierować motocyklem o mocy maksymalnej 35kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym  0,2 kW/kg. Istotnym jest, że nie może on powstać poprzez wprowadzenie zmian w pojeździe o mocy, która przekracza dwukrotność mocy motocykla.

A

Zdobycie uprawnień kategorii A pozwala kierować motocyklem oraz motocyklem z przyczepą, która nie przekracza masy własnej motocykla 100 kg. Starając się o prawo jazdy kategorii A należy mieć ukończone 24 lata lub 20 lat w przypadku posiadania przez zainteresowanego od co najmniej 2 lat kategorii A2. Jeśli chcemy prowadzić motocykle trójkołowe o mocy która przekracza 15kW konieczne jest ukończenie przez nas 21 lat.

Kategoria A – warianty kursów.

Kursy na prawo jazdy kategorii A prowadzimy obecnie w formie podstawowej odbywają się one w tygodniu jak  również w formie kursów weekendowej. Standardowy czas trwania szkolenia to 30h teorii i 20h praktyki.

Szczegóły naszej oferty znajdziecie tutaj.
Szybki kontakt.
Odwiedź nas na facebooku.

Sprawdź również:
Jak zmniejszyć stres podczas egzaminu?
Prawo jazdy od czego zacząć?