Chciałbyś zdać prawo jazdy kategoria A ale nie wiesz jak się za to zabrać? O nic się nie martw w poniższym artykule szczegółowo opiszemy co i jak należy zrobić, aby prawo jazdy otrzymać! :)

Kategoria A prawa jazdy – Niezbędne dokumenty.

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii A, należy zacząć od skompletowania niezbędnych dokumentów. Będziemy potrzebowali : 

  • PKK czyli profil kandydata na kierowcę – jest to po prostu wniosek dzięki któremu możemy przystąpić zarówno do kursu jak i egzaminu.
  • Zdjęcie- w tym wypadku musi mieć wymiary 35mm x 45mm
  • Badania lekarskie-  podczas badań lekarz sprawdzi Twój słuch oraz wzrok. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie wyda Ci orzeczenie, które będzie upoważnieniem do rozpoczęcia kursu.
  • Jeśli załatwiłeś wszystkie wyżej wymienione punkty to nie pozostaje Ci nic innego jak udać się do wydziału komunikacji. Ważne aby nie zapomnieć dokumentu tożsamości.

Kategoria A prawa jazdy – rozpoczęcie kursu.

Po załatwieniu wszystkich spraw urzędowych możesz śmiało rozpoczynać kurs. Trwa on 50 godzin: 30 godzin teorii, 20 godzin praktyki. Jeśli nie masz całości pieniędzy na kurs to niczym się nie przejmuj możesz zapłacić w ratach!

Kurs teoretyczny trwa z reguły od 2 do 4 tygodni i zakończony jest egzaminem wewnętrznym. To dobra próba, aby sprawdzić się przed egzaminem państwowym. Po zdaniu wewnętrznego egzamin teoretycznego możemy rozpocząć szkolenie praktyczne. Podczas nich nauczysz się jak odpowiednio przygotować pojazd do ruchu i jak nad nim zapanować. To wszystko podczas 20 godzin jazdy po mieście. Gdy już godziny zostaną wyjeżdżone czeka na Ciebie wewnętrzny egzamin praktyczny.

Kategoria A prawa jazdy – egzamin państwowy.

Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminów wewnętrznych możemy zapisywać się na egzamin państwowy. Składa się on z egzaminu teoretycznego w którego skład wchodzi 20 pytań (Tak lub Nie), 12 pytań ( A,B,C). Czas trwania egzaminu to 25 minut, aby uzyskać pozytywny wynik należy zdobyć min 68 punktów z puli 74 punktów.

Następnie czas na egzamin praktyczny który obejmuje elementy takie jak:

  • Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu.
  • Plac manewrowy.
  • Jazda w ruchu miejskim.

Kategoria A prawa jazdy – czas na odbiór prawa jazdy.

Po zdanym egzaminie pozostaje czekać nam na odbiór prawa jazdy w wydziale komunikacji. Cała procedura trwa około 2 tygodni.

Sprawdź również:

FACEBOOK
Prawo jazdy kat A-egzamin.
Prawo jazdy kat. A – podstawowe informacje.