Egzamin kategorii B prawa jazdy składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Przygotowania do kursu należy zacząć od wizyty u lekarza. Potrzebować będziemy niezbędne zaświadczenie o stanie zdrowia oraz o braku przeciwwskazań do poruszania się samochodem. Jeśli mamy już wszystkie badania, należy udać się do wydziału komunikacji wraz z naszym zdjęciem.

Profil kierowcy.

Aby zapisać się do ośrodka szkolenia każdy musi wyrobić wcześniej profil kandydata na kierowcę. Jest to całkowicie darmowe. Wystarczy wypełnić wniosek oraz dołączyć do niego fotografię i zostawić w wydziale komunikacji. W praktyce nasz profil powinien być gotowy w przeciągu 2 dni. Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów mamy możliwość zapisywania się na kurs do wybranej szkoły jazdy.

 Egzamin kategorii B – część teoretyczna.

Kiedy ukończymy cały kurs i zdamy egzaminy wewnętrzne w Ośrodku Szkolenia Kierowców czas na teoretyczny i praktyczny egzamin Państwowy. Na egzamin teoretyczny musimy zabrać dowód osobisty lub paszport ( jeśli jesteśmy obywatelem innego kraju). Rozpoczyna się test, a komputer losuje 32 pytania z ponad 2000 w puli pytań. Na rozwiązanie egzaminu mamy 25 minut. 20 pytań to filmy symulacyjne gdzie musimy stwierdzić jak należy się zachować na drodze podczas jazdy. Kolejne 12 pytań w zależności od kategorii jaką zdajemy zmienia się. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Należy pamiętać, że po zaznaczeniu odpowiedzi nie ma możliwości powrotu do pytania. Dlatego pamiętajcie aby dobrze się zastanowić! Wynik pozytywny to minimum 68 punktów, maksymalny wynik to 74 punkty.

Egzamin kategorii B – plac manewrowy.

Przed rozpoczęciem egzaminu praktycznego, komputer losuje nam egzaminatora, który sprawdzi nasze umiejętności podczas jazdy. Rozpoczynamy od zadania dotyczącego sprawdzenia poziomu płynów eksploatacyjnych, a także działania świateł w samochodzie. Od tego co będziemy musieli zrobić zależy które pytanie z puli wylosujemy. Zawsze losujemy 2 pytania. Następnie wsiadamy już za kierownicę i wykonujemy zadania na placu manewrowym. Jest to jazda po łuku do przodu i do tyłu. Kolejny i ostatni element to ruszanie pod górę na wzniesieniu. W każdym zadaniu możemy popełnić 1 błąd, drugi nas dyskwalifikuje.

Egzamin kategorii B – jazda po mieście.

Po zakończeniu jazdy na placu manewrowy wyjeżdżamy samochodem na miasto. Od momentu wyjazdu egzamin trwa około 40 minut. Podczas jazdy musimy wykonać prawidłowo czynności takie jak:

  • Włączenie się do ruchu
  • Zmiana pasów ruchu
  • Przejazd przez przejście dla pieszych
  • Równoległe, prostopadłe lub skośne parkowanie
  • Awaryjne hamowanie

Poprawne wykonanie wskazanych przez egzaminatora manewrów pozwoli nam się cieszyć pozytywnym wynikiem egzaminu na prawo jazdy.

Sprawdź również: